Srdce versus mysl, aneb kontrast života v Bulharsku a Švédsku. Na co se připravit?

Mnoho z Vás se určitě setkalo v cizině s různými reakcemi, když jste hrdě řekli, že jste z Česka. O to „zajímavější“ mohou ty reakce být, když začnete mluvit o kultuře své vlasti. Československo byla malá zem a po „rozchodu“ se Slovenskem, jsme ještě menší. Přesto v některých státech, slovo „Čech“ stále rezonuje. V některých moc ne. Například, v Bulharsku vás uvítají s otevřeným náručím, kdežto ve Švédsku odezva není úplně nejžhavější. Alespoň tak to vidí dnešní host, Alena Schagen, která pracovala několik let mezi Sofii a Stockholmem v Českých centrech, jejichž úkolem je právě česká osvěta.

Proč se vůbec Alena rozhodla pro tyto země? Co si myslí o nekonvenčním přístupu švédských autorit při nynější koronavirové krizi? Co si o nás myslí Švédové? A co si má každý dobře promyslet, než se se vydá do zahraničí na zkušenou?

Nabízím vám zajímavé povídání pozoruhodné krajanky, která nám ukazuje, jak nás tyto dvě diametrálně odlišné, země vnímají a my je. A mimo jiné poukazuje na důležitost intuice, při rozhodování, do jaké země se vydat na zkušenou.

Příjemný poslech.

Velvyslanectví České Republiky ve Švédsku
Velvyslanectví České Republiky v Bulharsku

Ivan Mrkvička – český malíř, který působil v Bulharsku
Archeologové, bratři Škorpilové – otcové bulharské archeologie
Antonín Jan Novák – úspěšný architekt v Bulharsku

České centrum v Sofii
České centrum ve Stockholmu
Georgi Gospodinov – bulharský spisovatel

Leave a Reply

en_GB