„Dala bych to vše do vzdělání mladých lidí.“ Gratias Agit Elišky Krausové, aneb o životě ojedinělé krajanky v Kolumbii.#37

Než vycestujeme do zahraničí, jsme obecně přesvědčeni, že o zemi, kterou jedeme objevovat, něco málo už víme. Přesto se představy často liší od reality. Vycestovat v době před internetem a ještě k tomu z československé společnosti uzavřené zapáleným komunismem, rozdíly mezi představami a realitou musely být mnohem citelnější. Eliška Krausová toto jen potvrzuje. Eliška je profesorkou francouzštiny a španělštiny na Národní pedagogické univerzitě v Bogotě. Když v červnu 1968 odletěla do Kolumbie studovat, nejen, že prvotní kulturní šok byl veliký, ale hlavně nepředpokládala, že se dalších 15 let nepodívá domů.

Ve velmi humorném nádechu, Eliška vypráví o své životní a profesní cestě v Kolumbii, kde po letech založila krajanskou společnost Asocheca, která propojuje Česko a Kolumbii. Za zásluhy v této oblasti jí bylo v 2014 uděleno státní vyznamenání Gratias Agit udělované ministrem zahraničních věcí, za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Mimo jiné, asociace už nekolik let organizuje výstavy obrázků malovaných dětmi v koncentračním táboře v Terezíně, které probíhají pod názvem Vždy se navrátím k životu… (Siempre volveré a vivir…) po celé Kolumbii.

Já jsem se ptala Elišky, proč se vůbec do Kolumbie vydala a jak se adaptovala? Proč se rozhodla po desítkách let založit krajanský spolek? aká byla a je krajanská komunita v Kolumbii? A kam by investovala nejvíce peněz?

Pevně věřím, že si rozhovor užijete tak, jako já, dozvíte se něco nového, ale také vás Eliška pobaví.
Přeji příjemný poslech.

Užitečné a zajímavé odkazy:

Asociace Asocheca

Vždy se navrátím k životu– kresby malované dětmi v koncentračním táboře v Terezíně
Velvyslanectví České Republiky v Bogotě

Informace o stipendiu Kateřiny Krausové udělované FF UK v Praze
Informace o stipendiu Juan Ignacio Chavez Cuevas

Autoři a knihy zmíněné Eliškou:

Juan G Vasquez – Hluk padajících věcí
Mario Vargas Llosa

Napište mi. Komentujte na Facebook Linkedin Instagram Twitter

Líbí se Vám podcast, ocením vaše hodnocení a recenze:
Podchase
Audiolibrix
České podcasty

Podcast Epimoni-ac je nově i na Audible – Na tomto odkaze můžete získat dvě audioknihy zdarma. A máte-li nápad a chcete zkusit svůj podcast, určitě využijte podcastový hosting Buzzsprout. Řekněme, že veškeré služby, které nabízí jsou skutečně špičkové a hlavně uživatelsky jednoduché. A máte-li dotaz či problém, odpoví vám takřka do hodiny. Nedám na ně dopustit. 🙂

en_GB